Kaip išsirinkti nekenksmingą žaislą vaikams?
Vaikiški žaislai yra perkami nuolat, todėl labai svarbu, kad jie atitiktų ES sveikatos reikalavimus. Dažnai rinkoje pasitaiko toksiškų medžiagų turinčių žaislų, kurie ne tik yra nekokybiškai pagaminti, bet ir gali pažeisti vaiko sveikatą. Perkant žaislus, reikia atidžiai atkreipti dėmesį, kas yra gamintojas bei kokias jis medžiagas naudojo pagaminant šį žaislą.
Kaip žinoti, jog žaislas neturi kenksmingų medžiagų?
Jeigu vaikams nusprendėte įsigyti žaislą, kuris yra pagamintas ne Europos Sąjungoje, tuomet turite jį nuodugniai išnagrinėti. Tiesa, dažniausiai skiriamas didžiausias dėmesys tiems žaislams, kurie yra pagaminti Kinijoje. Būtent šioje šalyje leidžiama legaliai kurti žaislus, kurie turi pavojingas chemines medžiagas. Taip yra todėl, kad šiuos žaislus galima gaminti už žymiai pigesnę kainą bei dideliais kiekiais. Žinoma, jeigu žaislas yra pigus, tai nereiškia, kad jis yra pagamintas iš kenksmingų medžiagų. Net ir žymiausios žaislų kompanijos, kurios gamina nepigius žaislus, susilaukia skundų dėl gaminamų toksiškų žaislų.
Tėveliai pirkdami vaikui žaislus turi atkreipti dėmesį į gamintojo aprašą – kur žaislas buvo pagamintas, kaip jis buvo apdirbtas, kokios medžiagos naudotos bei perskaityti atsiliepimus apie šią žaislų gamintojų įmonę.
Už sveiką ir smagią pramogą!
Norint išsirinkti kokybiškus vaikui žaislus reikia atkreipti dėmesį į:
- mažesnį žaislų kiekį. Geriau turėkite mažiau žaislų, tačiau pagamintų iš patvarių ir kokybiškų medžiagų
- ženklinimą. Žaislai, kurie yra pagaminti Europos Sąjungoje turi turėti ženklą CE, kuris užtikrina faktą, jog žaisluose nėra kenksmingų medžiagų (žinoma, tam tikri žaislų gamintojai specialiai uždeda šį ženklą, todėl pirmiausiai vis tiek reikėtų akylai pasidomėti gamintoju)
- natūralumą. Rinkitės tokius vaikams žaislus, kurie pagaminti iš ekologiškų medžiagų, pavyzdžiui: medžio, kuris yra nedažytas, kaučiuko, medvilnės ir kt.
- švarą. Jeigu įsigijote naują pliušinį žaislą, geriau jį kelis kartus išskalbkite ir tik tada duokite vaikui
- kvapą. Jeigu žaislai turi kažkokį specifinį kvapą (net ir skaniai kvepiantį), geriau – nepirkite
- plastiko kiekį. Rinkitės tokius žaislus, kuriuose yra mažai arba išvis nėra plastiko (ženklinimas – „BPA free“ arba „Phthalates free“
- ar žaislai, kuriuos turite namie, nėra įtraukti į uždraustų žaislų sąrašą
- į žaislų gamyba namuose. Sukurkite vaikui žaislą patys. Juk šis žaislas bus žymiai mielesnis ir originalesnis. Taip pat žaislus galite kurti kartu su vaikais, todėl bus atrastas svajonių žaislas!
Kur galima patikrinti informaciją apie žaislo kokybę?
Visos Europos Sąjungos šalys apie toksiškas (pavojingas) medžiagas turinčius žaislus skelbia RAPEX sistemoje. Šis puslapis yra viešas, todėl kiekvienas gali patikrinti šią informaciją. Šioje sistemoje dirba inspekcijos pareigūnai, kurie įvertina žaislo būklę – jeigu paaiškėja, kad žaislas yra kenksmingas, jis nedelsiant pašalinamas iš rinkos.
Nepatingėkite ir patikrinkite vaikų žaislų kokybę jau dabar!