Numylėtas ir prabangus kašmyras – kodėl jis toks?
Šiame straipsnyje pabandysime paaiškinti, kodėl kašmyras – kaip žaliava – yra brangus bei pakalbėsime apie jo savybes.
Temperatūrai vis sparčiau krentant stulpeliu žemyn, krentant medžių lapams, pradedame ieškoti megztinių vėsioms ir net labai šaltoms dienoms. Nors tinklinės greitos mados parduotuvės siūlo daugybę skirtingų megztinių, jie dažnai gaminami iš sintetinių medžiagų, o dar blogiau – iš akrilo. Štai kodėl norime paskatinti jus pirkti daiktus iš vilnos. Esame tikri, kad vienas megztinis iš kašmyro vilnos jums atstos penkis greitos mados akrilinius megztinius.
Iš kur yra kilęs kašmyras?
Jau XIII amžiuje, Mongolų imperijos laikais, kašmyras šiame regione buvo žinomas ir naudojamas gamybai bei prekybai. XVIII amžiaus pabaigoje Škotijos tekstilės gamintojas Josephas Dawsonas Indijoje atranda kašmyro šalikus. Jis pradeda importuoti šią medžiagą į savo gamyklą Škotijoje.
Kodėl kašmyras brangus?
Kašmyras yra pluoštas, gaunamas iš kašmyro ožkų ir kai kurių kitų veislių ožkų. Šios veislės ožkos daugiausia auginamos Azijos vietovėse, tokiose kaip Mongolija, Tibetas, šiaurės Indija, Iranas ir pietvakarių Kinija, netoli Himalajų. Iš kašmyro pluošto šimtus metų buvo gaminami kašmyro siūlai, tekstilė ir drabužiai. Tai itin minkšta ir brangi vilna, dažniausiai naudojama šalikams ar kepurėms, megztiniams ar skraistėms ir pan. Kašmyras iš tikrųjų yra vilnos rūšis, o ne visiškai atskira pluošto kategorija. Ir, palyginti su avių vilna, ji gaunama iš ožkų.
Kaip gaminama ši žaliava?
Kašmyras yra ožkų kailis. Kai žiemą atšąla, kailis patankėja, o kai pavasarį sušyla – plaukai krenta. Kad paaiškinimas būtų detalus, ožkos kailis susideda iš dviejų sluoksnių – vidinio ir išorinio. Vidus – tai pūkai, vadinami kašmyru (jie atsiranda, kai itin šalta), išorėje – stori ir šiurkštūs kailio plaukai (išsilaiko visus metus).
Atšilimo metu vidinio sluoksnio pluoštai turi būti atskirti nuo storesnio apsauginio viršutinio sluoksnio pavasario šėrimosi laikotarpiu. Dažniausiai šukuoja ūkininkai, kurie augina šias ožkas. Kašmyro gavimas yra labai daug darbo reikalaujantis procesas. Ožkas jie šukuoja rankomis (o ne kerpa jas kaip avis) ir tada atskiria pluoštus, jei kur nors yra kietų ir šiurkščių išorinio sluoksnio pluoštų. Vienam dvisluoksniam megztiniui numegzti reikia iššukuoti daugiau nei dvi kašmyro ožkas.
Ribotas gyvūnų skaičius, vidinio kailio augimo laikas bei rankų darbas daro įtaką ribotam kašmyro gamybos kiekiui. Per metus išgaunama tik maždaug 6500 tonų gryno kašmyro, palyginti su 2 milijonais tonų avių vilnos.
Ar kašmyro tiekimas kenkia gyvūnams?
Ne. Ožka natūraliai užsiaugina papildomą vidinį sluoksnį kailio. Ūkininkai šukuoja savo gyvulius, kad padėtų jiems, kitaip vasarą kašmyras juos perkaitintų. Būtent todėl dažniausiai ožkos šukuojamos nuo kovo iki gegužės, o vėliau ūkininkai kerpa ir patį išorinį kailį, kad šiltuoju metų laiku joms būtų lengviau išgyventi kalnų šlaituose.
Kašmyras versus vilna
Kašmyras yra daug kartų plonesnis už vilną, todėl jis yra lengvas, minkštas ir patvarus. Gaminiai iš kašmyro sveria mažiau nei vilna, yra minkštesni ir lygūs bei labai patogūs, nepalyginami su jokiu kitu natūraliu pluoštu. Įdomu tai, kad kašmyro pluoštai yra 6 kartus plonesni už žmogaus plaukus, o net labai tankiai austi turi mažą svorį, todėl drabužiai iš kašmyro verpalų yra lengvi.
Apie kašmyro bei kitų rūšių siūlus daugiau informacijos galite rasti čia: https://nuogosavys.lt/produkto-kategorija/siulai/.