Odontologai šiandien ir prieš kelis šimtus metų
Odontologija šiais laikais yra labai populiari, gerai apmokoma ir žinoma profesija, tad odontologai kaip dantų priežiūros specialistai yra gana paklausūs. Juk žmonėms dėl įvairių infekcijų ar ligų nuolat skauda dantis, atsiranda kitų dantų problemų, jie iškrenta ir pan. O odontologai ir yra atsakingi už dantų plombavimą, kanalų valymą, higieną, dantų gydymą bei profilaktinę jų priežiūrą. Šias paslaugas teikti nėra labai sudėtinga, todėl, kad moderniame XXI amžiuje odontologai žengia koja kojon su technologijomis. Dėl naudojamų pažangių technikų dantis sutvarkyti įmanoma greitai, efektyviai ir be skausmo. Be to, patys odontologai stengiasi, jog pacientai visuomet odontologo kėdėje jaustųsi komfortiškai ir kad niekada nebijotų sugrįžti.
Tačiau ar kada nors susimąstėte apie tai, jog anksčiau žmonės dantis gydydavo visai kitokiais būdais. Žinoma, odontologai, kaip specialistai Senovės Romoje ar Graikijoje net neegzistavo, tačiau dantis skaudėjo ir prieš šimtą, ir prieš du šimtus, ir prieš tūkstantį metų. Taigi, ką jie darė?
Pasirodo, pagrindinis skaudančių dantų gydymo būdas buvo – dantų rovimas. Graikai ir romėnai šiam tikslui naudodavo žnyples. Aristotelis kažkada yra siūles būtinai naudoti bronzines žnyples. Senovės Romos gyventojas Celsas naudojo įvairius antpilus ir tik tada, jei jie nepadėdavo pacientui dantį raudavo. Pasakojama, kad senovės kinai ant skaudamo danties dėdavo arseno, dėl kurio dantis susilpnėdavo ir imdavo klibėti. Dėl to išrauti dantį pasidarydavo lengviau.
Tačiau dantų rovimas nebuvo vienintelis dantų gydymo būdas. Ėduonį ir įvairias dantų ligas bei jų skausmą senovėje žmonės gydydavo žolelių antpilais. Kad dantys negestų jie buvo net valomi, kai kurie naudodavo ąžuolo šakeles, kiti šiam tikslui pasigamindavo šepetėlį iš šerno šerių.
Taigi nors odontologai senovėje neegzistavo dantų priežiūra ir dantų gydymas vyravo visais laikais.