Darbo įrankiai
Kasdien savo buityje, ūkio darbuose ar net darbe naudojame priemones ar įrankius, kurie yra neatsiejama darbo dalis, o gal yra ir tokių, be kurių negalėtumėte vykdyti užduočių. Tai vadinami darbo įrankiai. Žmonių evoliuciją ir rodo archeologų randami darbo įrankiai, kuriuos paliko senovės žmonės. Tai leidžia nustatyti, kaip žmonės vertėsi, kaip tobulėjo iki šių dienų. Archeologai, naudodami įvairius tyrimų metodus, tai ir nustatinėja. Kasinėdami senovės žmonių gyvenvietes jie ieško jų palikimo ir bando sudėlioti chronologinę seką, kaip vystėsi ir tobulėjo žmogus.
Pirmieji darbo įrankiai rasti dar prieš 2,5 mln. metų. Tai buvo hominidų naudoti kamščio dydžio apskaldyti akmenys. Jie buvo rasti Tanzanijoje, Olduvėjaus kanjone. Būtent šis radinys leido patvirtinti hipotezę, kad pirmieji žmonės darbo įrankius gaminosi iš akmens, kaulo, rago, medžio, kriauklių, odos ar kitų medžiagų, kurias rado gamtoje. Pirmieji darbo įrankių radiniai leido pamatyti, kad iš pradžių akmens skaldymu ir paviršiaus apdaila buvo tobulinama dirbinio forma. Vėliau žmonės pradėjo daryti kompozicinius darbo įrankius (žeberklai, ietys, kirviai su kotu ir kt.).
Dar vėliau, išaugus darbo įrankių paklausai, pradėta degti molį, lieti metalus, gaminti stiklą ir kt. taip iš pasisavinančio gamtos turtus ūkio pereinant prie gamybos ūkio. Taip buvo sukurtos gamtoje neegzistuojančios formos. Darbo įrankių įvairovė didėjo.
Šiandien terminas „darbo įrankiai’ asocijuojasi su atsuktuvais, varžtais, raktais ir pan., kitaip tariant instrumentais, kurie naudojami įvairių remonto ar taisymo darbų metu. Tam tikrose įmonėse galima didmeninė prekyba darbo įrankiais, tai yra didesniais kiekiais už mažesnę vieneto kainą. Deja, bet žeberklų ir iečių naujųjų technologijų pasaulyje žmonės nebenaudoja ir tenka verstis naujais būdais.
Evoliucionuojame, tobulėjame ir judame pirmyn. Nebesidairome atgal ir net nesusimąstome, kad kažkada maistą tekdavo medžioti pačiam naudojantis savo pasigaminta ietimi. Tačiau reikia nepamiršti, kad mūsų pirmtakų praminti takai leido mums tobulėti ir jų dėka esame čia ir dabar.