Apšvietimo evoliucija
Šiandien galime darbuotis nepriklausomai nuo paros meto: mūsų visiškai netrikdo tai, kad už lango tamsu, nes mes galime apšviesti patalpą ir netrukdomai atlikti įvairius darbus. Tačiau anksčiau buvo kitaip: mūsų protėviai dirbdavo tik šviesiuoju paros metu, nuo saulės pakilimo iki jos laidos. Tamsiuoju paros metu jie negalėdavo dirbti, nes neturėjo apšvietimo priemonių. Bėgant metams tobulėjo žmogus, o kartu su juo evoliuciją patyrė ir apšvietimas.
Pirmasis nenatūralus šviesos šaltinis, kurį atrado mūsų protėviai, buvo ugnis. Gebėjimas įkurti ir prižiūrėti ugnį buvo vienas pagrindinių pasiekimų, kuris padarė įtaką tolimesniam žmogaus vystymuisi. Ugnis mūsų protėviams leido termiškai apdoroti maistą, atbaidyti plėšrius gyvius, suteikė šviesą ir šilumą bei leido migruoti į šiauresnes platumas. Manoma, kad žmogus ‘bendrauti’ su ugnimi pradėjo maždaug prie 1 mln. m.
Bėgant laikui apšvietimas tik tobulėjo. Maždaug 3000 m. pr. m. erą žmogus išrado žvakę. Tai palengvino žmogaus dalią ir leido saugiai pasišviesti uždarose patalpose. Vėliau, naudojant žvakės degimo principą, apšvietimui buvo pradėti naudoti ilgai degantys fakelai ir balanos. Jų degimo kokybė buvo pagerinta išmirkius juos alyvoje ar riebaluose.
IV a. pr. m. erą Graikijoje buvo rastos aliejinės lempos. Jos buvo gaminamos iš akmeninių, molinių, kaulinių ar kriauklinių indų, į kuriuos buvo įpilama riebalų arba alyvos ir deginama. Vėliau buvo pradėta deginti ne atvirą indą, o dagties galą. XVIII a. buvo pradėta naudoti plokščias dagtis, kurios buvo pranašesnės už apvalias, nes davė didesnę liepsną. XVIII a. pab. William Murdoch apšvietė savo namų ir biuro patalpas dujų pagalba.
Galiausiai XIX a. vid. užpatentuojama kaitinama elektros lempa. 1867 m. pademonstruojamas pirmoji liuminescencinė lempa. XIX a. pab. išrandama anglinį kaitinimo siūlelį turinti lempa. XX a. vid. sukūriamas pirmasis praktiškai pritaikomas matomo spektro šviesos diodas (LED).
Taip metai po metų apšvietimas evoliucionavo ir tapo toks, kokį žinome šiandien – pakanka paspausti mygtuką ir patalpą prisipildo dienos šviesos.