Archeologija

Pirmasis raštas ir jo įtaka pasauliui

Egiptas — didingų piramidžių, dykumų, mumijų ir paslaptingų kapų šalis. Atsiradusi ir suklestėjusi Egipto civilizacija turėjo didelės įtakos viso pasaulio suklestėjimui ir vystymuisi. Būtent čia atsirado pirmasis popierius, raštas, sukurta skaičių sistema. Egiptiečių mokslo žinios ir aukšta kultūra stebino kitų kraštų gyventojus. Jų mokslo laimėjimai buvo plačiai vertinami ir giriami. Egiptiečių atradimai iki šiol plačiai tyrinėjami mokslininkų ir archeologų. Tai viena paslaptingiausių pasaulyje gyvavusių civilizacijų, kuri iki šiol nėra pilnai ištyrinėta.

Archeologiniai kasinėjimai atskleidė, kad Egipte raštas atsirado IV tūkstantmečio pr. Kr. pabaigoje. Egiptiečiai rašydavo papiruse arba užrašus kaldavo akmenyje. Pasak Egipto civilizacijos tyrinėtojų, daugiausiai buvo rašoma papiruse. Pastarasis buvo ruošiamas labai kruopščiai: 4-5 metrų aukščio nendrės, stiebus egiptiečiai pjaustydavo išilgai plonomis juostelėmis, dėdavo vieną jų eilę ant kitos ir presuodavo mušdami plaktuku. Prirašytą papirusą susukdavo į apvalų ritinėlį ir aprišdavo.

Pradžioje egiptiečių raštas buvo piešinių pavidalo. Norėdami parašyti žodį saulė, piešdavo apskritimą su tašku viduryje, norėdami parašyti koja — piešė koją. Toks raštas vadinamas hieroglifais. Išvertus iš graikų kalbos tai reiškia šventi paveikslėliai. Tokių hieroglifų egiptiečiai turėjo daugiau nei 700. Vėliau, laikui bėgant, raštas supaprastėjo, buvo naudojami tik būtiniausi daiktų kontūrai.

Šiomis dienomis sunku įsivaizduoti, kad kas nors galėtų naudoti hieroglifus. Tai buvo sudėtinga net patiems egiptiečiams, kurie šį raštą ir sugalvojo. Mūsų dienomis beveik visose pasaulio valstybėse naudojama lotyniškoji abėcėlė. Pastaroji yra plačiausiai paplitusi abėcėlinė rašto sistema pasaulyje Lotynų abėcėlėmis šiais laikais vadinamos visos tiesiogiai iš pirminės lotynų abėcėlės kilusios rašto sistemos. Laikui bėgant šiek tiek keitėsi raidžių forma, buvo įvestos visiškai naujos mažosios raidės. Dabar kiekviena valstybė yra pritaikiusi ir modifikavusi lotyniškąją abėcėlę pagal savo kalbos normas.