Artimieji rytai

Artimųjų Rytų virtuvės ypatumai — tradicijos ir pagarba maisto ruošimo procesui

Artimieji Rytai — savitos kultūros ir tradicijų namai. Nuo seno šis kraštas garsėjo religijų įvairove, architektūra, netradiciniais apdarais ir išskirtine virtuve. Iki šiol daugelis pasaulio gurmanų keliauja į Turkiją, Libaną, Jungtinius Arabų Emyratus ar Izraelį, kad galėtų pasimėgauti netradiciniais patiekalais ir pikantiškais valgiais. Artimųjų Rytų virtuvė žavi ne tik nuostabiais skoniais ir kvapais, bet ir nepaprasta pagarba maisto ruošimui ir jo pateikimui.

Kaip žinia, savitos Artimųjų Rytų virtuvės tradicijos susiformavo viename derlingiausių pasaulio regionų. Būtent derlingajame pusmėnulyje buvo ankščiausiai prisijaukinti kultūriniai augalai ir daugelis gyvūnų rūšių. Didelė produktų įvairovė ir gausa leido eksperimentuoti su maistu, gaminti įvairius patiekalus ir nuolat atnaujinti receptūras.

Prie išskirtinės virtuvės puoselėjimo prisidėjo ir vyraujančios religijos. Islamo šalyse nuo seno produktų ruošimas ir maisto gaminimas buvo laikomas labai svarbiu. Šis procesas buvo labai vertinamas ir kai kuriose šalyse laikomas menu. Islamo ir žydų mitybos priesakai stipriai reguliuoja mitybos procesą. Produktai skirstomi į leistinus ir draudžiamus. Griežtai uždrausta valgyti roplius, kiaulieną, daugelį jūros gėrybių. Islamo religija draudžia vartoti ir alkoholį.

Dėl įvairių produktų gausos Artimieji Rytai gali pasigirti patiekalų įvairove. Juk neįsivaizduojate turiningų atostogų be tradicinio arabų kebabo ar koftos. O kur dar nuostabūs tadžinai, maroko tradiciniai troškiniai ir persiškas plovas? Jei jų neparagavai — vadinasi nežinai kas yra tradiciškas valgis. Artimieji Rytai išsiskiria ir savita konditerija. Svarbiausias ingredientas, naudojamas beveik visuose gaminiuose yra cukraus ir medaus sirupas. Jis maišomas su vaisiais, riešutais, sėklomis, juo gardinami įvairūs miltiniai skanėstai. Prieskoniai yra viena pagrindinių Artimųjų Rytų virtuvės vizitinių kortelių. Iš prieskonių gaminami įvairūs mišiniai ir padažai. Vieni žinomiausių yra šermula, adžika, zataras. Šio regiono virtuvėje plačiai naudojami ryžiai, javai, riešutai, aviena, įvairi paukštiena, kai kuriose srityse paplitusi ir kupranugarių mėsa.