Pirmieji interneto kartai
Už daugelį mūsų nesenesnis internetas dar labai neseniai buvo tikra sensacija, be kurios šiandien jau turbūt neišsiverstumėme. Kiekviename žingsnyje mums reikalingas interneto ryšys ir prieiga prie jo, dabar tampa esmine inovacijų, IT technologijų, naujų įrenginių atsiradimo sąlyga. Palyginti nedidelė interneto istorija šiandien gali būti apibūdinama kaip itin spalvinga. Ko joje tik nebuvo! Visgi kaip ir kiekvienas naujas reiškinys ar objektas, internetas taip pat turi daug „pirmųjų kartų“, kurie tada buvo kažkas tokio, o dabar nugula į smagią chronologiją.
Kaip matyti iš interneto istorijos, labai daug naujovių ir tendencijų vos pasirodžiusių internete labai dažnai iš ten ir dingdavo. Tam įtakos turėjo labai daug reiškinių. Dinamiškumo sąvoka neatsiejama nuo interneto, taigi, kaip ir galima tikėtis, per sąlyginai neilgą interneto istoriją čia nutiko nemažai dalykų. Vienus įdomiausius aptarsime žemiau.
1. Lietuviškoji svetainė
Kas pirmieji ryžosi sukurti puslapį Lietuvoje? Atsakymas – Vilniaus universitetas. Dar 1993 metais buvo užregistruota pirmoji lietuviška svetainė su lietuvišku subdomenu. Šį veiksmą iniciavo ir atliko Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos institutas. Nenuostabu, kad jų sukurtas puslapis ir buvo skirtas šios įstaigos veiklai. Po VU Matematikos ir informatikos instituto tinklalapio, jų pavyzdžiu pasekė dar 10 asmenų ir organizacijų. Toks skaičius vis labiau augo, kol galiausiai šiandien jau turime daugiau kaip 150 tūkstančių lietuviškų tinklalapių.
2. Pirmosios emocijos internete
Dabar įprasta susirašinėjant internete padėti šypsenas, liūdnus ar abejojančius veidelius. Šiuo metu yra prikurta tiek įvairių piktogramų, kad vargu ar dar liko emocija, kurios neitų išreikšti visais tais nuotaikų veideliais. Tačiau taip yra 2016, o štai pirmaisiais interneto gyvavimo metais apie tai buvo galima tik pasvajoti. Ledus šioje vietoje „pralaužė“ Scottas Fahlmanas. Jis sumąstė, kad situacijose, kai norima išreikšti kokį nors pokštą ar ironiją kieno nors atžvilgiu, būtų galima naudoti dvitaškio, brūkšnio ir skliausto ženklų kombinaciją. Nors pirmieji tokio simbolio panaudojimai atvejai sulaukė šiek tiek nesusipratimo, vėliau simbolis tapo daugelio naudojimas. Greitai jo pagrindu buvo pradėti kurti ir kitų emocijų simboliai.
3. WWW
Apskritai pirmasis interneto tinklapis buvo sukurtas 1990 metais. Idėja, kaip sukurti puslapį tada pirmąsyk istorijoje gimė Europos branduolinių tyrimų centro fizikams ir kitiems mokslininkams. Jie sukūrė kelis kompiuterius sujungusį tinklą, kuriame pagal poreikį keitėsi informacija. Toks tinklas buvo pavadintas world wide web. Beje, pirmąją nuotrauką čia irgi įkėlė šio centro darbuotojai.
4. Pirmasis blogas
Sukurti puslapį, vadinamą asmeninį dienoraštį arba blogą, dabar gali visi norintys. Tuomet tokia idėja nekildavo niekam. Na bent jau iki Justino Hallo internetinio dienoraščio atsiradimo. Jis buvo amerikiečių žurnalistas, ir sukūręs pirmąjį blogą, ten keldavo įvairias nuorodas, vėliau rašė savo idėjas, įvairius atsitikimus.