Architektūra

Laminuotų grindų istorija

Nuo senų laikų populiariausia ir labiausiai vertinama buvo medžio grindų danga. Deja, bet natūralaus medžio parketas turi trūkumą – ši danga yra labai brangi, tarnauja ne ypatingai ilgai. Taip pat šios grindys reikalauja reguliarios ir specialios priežiūros, tačiau net kruopščiai ir atsakingai prižiūrint, anksčiau ar vėliau ant natūralaus medžio grindų pradeda ryškėti nusidėvėjimas. Dar vienas trūkumas toks, kad grindys, gaminamos iš natūralaus medžio, savo sudėtyje turi įvairių chemikalų, kurie atsiranda impregnuojant medieną cheminėmis medžiagomis, kurios apsaugo medžio dangą nuo puvimo. Chemikalai yra labai kenksmingi žmogaus sveikatai, ypač – mažiems vaikams.

Alternatyva natūraliam medžiui – medinės ekologiškos laminuotos grindys. Šią grindų danga išrado švedų įmonė „Perstrop“ 1977 metais. Jos buvo parduodamos su populiariu prekinio ženklo vardu „Pergo“. „Perstrop“ grindų paviršių gamino nuo 1923 m. Laminuotas grindis įmonė pirmą kartą pardavė Europoje 1984 metais, o vėliau ir JAV – 1994 m. Perstop savo grindų dangos giją atskyrė ir padarė kaip atskirą bendrovę, kuri buvo pavadinta „Pergo“, šiuo metu esanti dukterinė „Mohawk Industries“ įmonė. „Pergo“ yra plačiausiai žinomas laminuotų grindų dangos gamintojas, tačiau prekės ženklas „Pergo“ nėra sinonimas visoms laminuotų grindų dangoms.

Klijų ar specialaus pritvirtinimo prie pagrindo nereikalaujančios ekologiškos laminuotos grindys buvo išrastos švedų bendrovės „Väling Aluminium“ (dabar Välinge Innovation) 1996 m. ir parduodamos su prekinių ženklų pavadinimais „Alloc“ ir „Fiboloc“ . Tačiau panašiu laikotarpiu, kaip ir „Väling Aluminium“, besijungiančių grindų plokščių sistema buvo išrasta ir belgų kompanijoje „Unilin“ bei paleista į rinką 1997 m.

Šios dvi kompanijos sprendė be galo daug teisinių konfliktų, tačiau dabar, dauguma, jei ne visos, klijų ar specialaus pritvirtinimo prie pagrindo nereikalaujančios ekologiškos laminuotos grindys yra pagaminamos pagal licenciją ir „Välinge“ ir „Unilin“ ar net abiejų kartu.