Architektūra

Baroko laikų interjeras

Prancūzai diktavo interjero dizaino stilių beveik visai Europai nuo XVII iki XIX a. Du dekoro stiliai, kurie buvo pavadinti Louis XIII (Louis Treize) ir Louis XIV (Louis Quatorze), Prancūzijoje vyravo XVII a. Louis XIII stilius vyravo maždaug pirmąją amžiaus pusę. Tai buvo prancūzų renesanso stiliaus vystimąsis, kuriame vis dar išlaikomas keletas gotikinio stiliaus bruožų, pvz. kampuoti arba kvadrato formos baldai. Antroje XVII a. pusėje ir XVIII a. I – II deš. vyravo Liudviko XIV stilius. Jam buvo būdingas tvirtumas, orumas ir paauksuotos bronzos ornamentų gausa. Šis laikotarpis apsėstas aukščiausios klasės simetrijos kokybe, bet tai buvo barokas, savyje turintis įmantrumo ir puikybės. Žinomiausias šio stiliaus pavyzdys yra Château de Versailles. Tarp dizainerių, kurie prisidėjo prie Versalio vidaus apdailos buvo architektas Jules Hardouin – Mansart ir Charles Lebrunas, gamyklos Gobelins direktorius, Būtent ši įmonė ir pagamino visus karališkus baldus Versalio rūmams.

Šiuo laikotarpiu vidaus apdaila, ypač sienos, sulaukė ypatingo dėmesio kaip erdvė, kurią galima dekoruoti. Vietoj natūralios medienos dailylenčių ,sienos buvo padengtos grakščių raižinių, vadinamų boiserie, dažnai paauksuotas bei paveiktas Azijos dizaino. Nuo XVIII a. sienos dažniau įrėminamos į medienos ruožus.

Anglijoje puošnus Jacobean stilius dominavo ketvirtį XVII a. Šis stilius apdirbo daug elementų, gautų iš senovės Graikijos ir Romos. Palyginimui, puritono protektorato metu (1653-1660 m.) labiau paplitęs buvo paprastas dizainas ir kambarių vidaus apdaila. Restauravimas (1660 m.) į madą vėl grąžino sunkų ir pretenzingą stilių. Po William ir Mary (1689 m.) prisijungimo, dekoravimo įtaka, atkeliavusi iš Nyderlandų, atkūrė paprastumą anglų interjere. Paskutinįjį XVII a. dešimtmetį anglų kambariai buvo kuriami intymiam ir patogiam gyvenimui. Jie buvo maži, žemomis lubomis ir su daug langų. Vidaus apdaila pasižymėjo tuo, kad lubos buvo be ornamentų, paprastai sienos ir grindys buvo medinės. Azijos kilimai buvo naudojami kaip grindų dangos, o dažyti ar marginti tapetai buvo sukurti kaip gobeleno ir tekstilės pakaitalas.