Mada

Alaus butelių etiketės: kaip jos keitėsi metų eigoje ir ką buvo bandoma jomis pasakyti?

Dažnai juokaujama, kad alus yra pagrindinis lietuvių gėrimas ir visa mūsų šalies tradicija yra paremta juo. Tam tikra prasme tai yra tiesa. Juolab, nereikia šio alkoholio gėrimo sieti tik su masyviomis išgertuvėmis, kadangi šiuo metu gaminamas labai įvairiausių skonių alus, kuris pasižymi ypač mažu silpnumu.

Tiesa, metų eigoje keitėsi ne tik alus, tačiau ir jo dekoravimo būdas. Alaus butelių etiketės dažnai eksponuojamos net muziejuose, kadangi daugeliui įdomu matyti, kaip aplinka, visuomenė, kurioje gyveno žmonės – keitė ir alkoholio gėrimo butelių apipavidalinimus.

Pirmosios muziejuose matomos etiketės dažniausiai būna iš XX amžiaus pradžios. Žinoma, galima rasti unikalių paveiksliukų ir iš senesnių laikų, tačiau dažniausiai jie buvo piešiami rankomis, tad to negalime priskirti masinių etikečių gamybai. XX amžiuje gaminamos alaus etiketės dažniausiai buvo ryškios, taip pat, pozityvios, kadangi pats alkoholis, kaip gėrimas, nebuvo taip griežtai reglamentuojamas kaip kad dabar. Pagrindinis etikečių tikslas buvo patraukti į save dėmesį, natūralu, taip siekiama, kad žmogus pirktų. Etiketėse dažniausiai spausdinami laimingi, besišypsantys žmonės ir tokie užrašai, kaip kad “atsipalaiduok”, “paskanauk” ir taip toliau.

Tokio tipo etiketes laikėsi gana ilgai. Tik vėliau, dar XX amžiaus pabaigoje, buvo pradėta garsiau kalbėti apie alkoholio daroma blogą įtaką žmogui, ypač vaikams, kuriuos dažniausiai taip pat viliojo labai spalvingos etiketės. Tuomet žingsnis po žingsnio jos buvo vis labiau keičiamos informacinėmis, standartinėmis, kurios matomos ir šiuo metu. Nors ir dabar galima pamatyti labai pozityvių, tačiau, visgi, dominuoja informaciniai tekstai, kuriuose atskleidžiamos svarbiausios alaus savybės ir detalizuojamas jo gamybos būdas. Taip rodoma, kad gėrimas yra skirtas suaugusiam žmogui, o ne vaikui.

Visuomenė keičiasi, tad natūralu, kad keičiasi ir požiūris į alkoholinius gėrimus. Svarbiausia yra išmokti gerti saikingai. Tokiu atveju ir buteliai bus puošiami kur kas estetiškiau, kadangi alaus gėrimas taps maloniu ritualu, kuris ribojamas išgeriamais kiekiais. Juk alaus butelių etiketės tikrai vertos muziejų eksponatų.