5 priežastys, kodėl turėtumėte profilaktiškai atlikti genetinius tyrimus
Daugelis žmonių klausia: kokią naudą jie gali gauti atlikę genetinius tyrimus – juk jie neapsaugos nuo ligos. Tokį klausimą dažnai lydi įsitikinimas, kad genetinių tyrimų rezultatas – jei jis patvirtins tam tikras rizikas – reikš tik papildomą stresą, kurio niekas nenori patirti.
Atsižvelgiant į mūsų turimas žinias apie DNR tyrimų naudą profilaktiniu lygmeniu, diagnostikoje ir gydyme, sunku sutikti su tokiu žmonių mąstymu. Visame pasaulyje atliktos analizės patvirtina, kad genetiniai tyrimai yra naudingi mūsų sveikatai, nepaisant rezultato. Taigi, šiame straipsnyje pristatysime penkis genetinių tyrimų privalumus.
DNR tyrimas – neįkainojamos žinios visam gyvenimui.
Mūsų genetinis kodas nesikeičia, todėl pakanka vieno tyrimo, kad išsiaiškintume, ar turime polinkį į krūties, prostatos ar skydliaukės vėžį. Rezultatas išliks toks pat, todėl testo kartoti nereikės. Patirdami vienkartines išlaidas – įgyjame žinių visam gyvenimui, kurios gali būti naudingos įvairiais gyvenimo etapais.
Galimybė nustoti jaudintis.
Turėtumėte žinoti, kad tam tikra liga šeimoje nereiškia, kad visi giminaičiai yra genetiškai pasmerkti. Paveldėjimas yra sudėtingas procesas, o genetinės mutacijos nebūtinai perduodamos iš kartos į kartą. Užuot galvojus apie galimą pavojų sveikatai, verta pasitikrinti, ar polinkis tam tikrai yra. Ir net jei jis yra – galima laiku užkirsti kelią ligai vystytis.
Genetinės mutacijos nešiotojas – tai nereiškia nuosprendžio.
Atminkite, kad genetinės mutacijos nešiojimas nereiškia, kad 100% su ja susijusios ligos pasireikš. Genetinis polinkis yra tik tendencija, kuri tam tikromis sąlygomis gali sukelti arba nesukelti sveikatos problemų. Pavyzdžiui: tik apie 5-10% žmonėms, turintiems genų mutacijas ir polinkį sirgti vėžiu, diagnozuojamas vėžys. Ligos vystymąsi dažniausiai lemia daugybė veiksnių, tačiau vienas iš jų – DNR pokyčiai. Imdamiesi tinkamų prevencinių priemonių, galite efektyviai sumažinti riziką!
Tiksli diagnozė = efektyvesnis gydymas.
Jei yra nerimą keliančių simptomų ar sutrikimų, kurie gali būti susiję su DNR, genetinė diagnozė yra labai svarbi. Tikslus genetinių pokyčių, sukeliančių organizmo sutrikimus, nustatymas leidžia planuoti tikslų gydymą, pritaikytą konkretaus paciento poreikiams. Daugeliu atvejų toks požiūris duoda daug geresnių rezultatų nei įprastas gydymas, leidžia sulėtinti ligos progresą ir padidina pasveikimo tikimybę.
Tyrimų rezultatai yra svarbūs ne tik jums, bet ir jūsų šeimai.
Informacija apie tam tikrų genetinių pakitimų buvimą svarbi ne tik profilaktikai ir asmens sveikatos apsaugai. Jūsų šeimai taip pat svarbu žinoti apie tam tikrą galimą polinkį į ligas. Jei jums yra nustatyta genetinė mutacija, labai svarbu, kad šeimos nariai, vaikai ir giminaičiai taip pat atliktų tokius tyrimas. Dėl tinkamo gyvenimo būdo, mitybos, fizinio aktyvumo, reguliarių profilaktinių tyrimų ir, reikalui esant, greito gydymo pritaikymo visi tam tikrų genų mutacijų nešiotojai galės ilgiau džiaugtis gera sveikata ir gyvenimu.
Pažanga genetikos moksle
Pastaruoju metu šioje mokslo srityje – genetikoje – pasiekta nemažai naujovių. Kas prieš keletą dešimtmečių atrodė kaip neįtikėtini atradimai, šiandien tai visai realios galimybės. Genetinių tyrimų dėka mes galime sužinoti apie save vertingos informacijos, kuri yra neįkainojama tiek mums, tiek mūsų palikuonims. Genetiniai tyrimai yra įvairūs: nuo prenatalinio pobūdžio iki vėžio rizikos nustatymo. Apie tai daugiau galite sužinoti čia: https://www.placenta.lt/genetiniai-tyrimai/.