Kanados XX amžiaus istorija – naujas gyvenimo būdas
Apie JAV girdima beveik kasdien, ji – itin aktyvi pasaulio politinio, ekonominio, visuomeninio gyvenimo narė, kartais ir diktuojanti taisykles. Tačiau jos kaimynė – Kanada dažnai lieka šešėlyje, nors visai nepelnytai. Šalis pasižymi aukštu pragyvenimo lygiu, yra turtinga tiek ištekliais, tiek įvairia etnine sudėtimi, kurios tik šiek tiek nei 30 proc. yra kanadiečių kilmės. Galbūt su JAV palyginus nuosaiki tarptautinė politika, konfliktų vengimas, vienintelė kaimynė, su kuria dalijamasi sienomis sąlygoja ramios ir taikios šalies įvaizdį, tačiau istorijoje būta toli gražu ne tokių ramių laikotarpių.
Nuo seniausių laikų tradiciškai Kanada buvo fermerių, miškakirčių, prekiautojų kraštas, tačiau XIX a. pradžioje pradėjus kolonizuoti kraštą pamažu gyventojai savo noru ar priverstinai susikėlė į miestus, todėl XX a. pr. daugiau nei pusė kanadiečių, tapusių miestiečiais, pajuto industrinę revoliuciją „savo kailiu“. Nors, žinoma, išaugęs darbo vietų pasiūla gamyklose sąlygojo ir išaugusį produktyvumą – gausūs Kanados ištekliai, kaip mediena, mėsa, tekstilė, buvo apdirbami žymiai produktyviau. Negana to, XX a. patirtas didžiausias sparčios imigracijos bumas iš įvairiausių pasaulio šalių: Italijos, Lenkijos, Ukrainos, Skandinavijos bei Azijos, taigi Kanada nebebuvo vien angliška ir prancūziška.
Už pamatus sėkmingai ekonomikai šalis turėtų būti dėkinga Wilfredui Laurieriui, kuris XIX-XX a. a. sandūroje buvo Kanados premjeras. Kadencijos metu buvo pasiūlyta skatinamosios politikos priemonės pagerino gyvenimo sąlygas beveik visiems visuomenės sluoksniams. Tačiau kilęs Pirmasis Pasaulinis karas privertė vis dar kolonizuotą valstybę, nors ir nenoriai, paklusti Anglijos poreikiams ir prisidėti prie pajėgų. Praėjusio karo atgarsiai greitai nenutilo ir atnešė tam tikros „naudos“ Kanadai – pagaliau šalis paskelbė nepriklausomybę ir tapo savarankiška valstybe. Tiesa, nors šalis ir tapo visiškai nepriklausoma, ištikimybė ir lojalumas Anglijos karaliui išliko. Ši tradicija tęsiasi iki šių dienų: Jungtinės Karalystės vadovas tuo pačiu yra ir Kanados monarchas, kuris tvirtina šalies ministrą pirmininką. Taigi Kanada – įvairi, ekonomiškai stipri, tačiau nuosaikių politinių pažiūrų šiuolaikinė valstybė.